Nakon sjednice saborskog Odbora za obranu 25. rujna, ministar obrane i potpredsjednik Vlade Ivan Anušić izjavio je da je prijedlog [izmjena] Zakona o obrani gotov i upućen Vladi. Iako je ministar odgovarao na pitanje u kontekstu mogućih izmjena predsjedničkih ovlasti, promjena zakona bi bila potrebna i da bi se realizirale najave o povratku vojnog roka.
Stoga je Centar za ekonomsko obrazovanje (CEO), udruga koja je pokrenula Inicijativu protiv obveznog vojnog roka, istog dana uputila Ministarstvu obrane, ali i Vladi Republike Hrvatske, zahtjev za dostavu dotičnog prijedloga na temelju Zakona o pravu na pristup informacijama.
Dok Ministarstvo obrane još uvijek nije odgovorilo na zahtjev, iz Vlade je jučer stigla obavijest koja demantira potpredsjednika Vlade Ivana Anušića.
Naime, službenica za informiranje Vlade RH je 4. listopada ustupila zahtjev CEO-a Ministarstvu obrane na temelju članka 21. stavka 1. Zakona o pravu na pristup informacijama, kojim je propisano da je tijelo javne vlasti (Vlada), ako ne posjeduje informaciju, a ima saznanja o tijelu koje je posjeduje (MORH), dužno ustupiti zahtjev tom tijelu bez odgode.
Drugim riječima, Vlada Republike Hrvatske potvrdila je da ne posjeduje prijedlog novog Zakona o obrani, iako je potpredsjednik Vlade i ministar obrane više od tjedan dana ranije tvrdio da je već upućen Vladi.
Iz predočenih izjava i dokumenata objektivno proizlaze tri mogućnosti:
- Vladi RH treba devet ili više dana da zaprimi prijedlog zakona od Ministra obrane
- Potpredsjednik Vlade Ivan Anušić ne govori istinu
- Službenica za informiranje Vlade ne govori istinu
“Bez obzira o čemu se radilo, jedino je jasno da Vlada nastavlja s komunikacijskim kaosom oko najavljenog povratka obveznog vojnog roka, tri mjeseca prije njegovog navodnog povratka i kada još uvijek nije objavljen niti jedan jedini službeni dokument o tome, kamoli analiza troškova i koristi“, izjavio je izvršni direktor CEO-a Hrvoje Marković.
Centar za ekonomsko obrazovanje osporava obvezni vojni rok na temelju ravnopravnosti spolova i slobode savjesti, ali i zato što smatra da bi negativno utjecao na tržište rada.
“Obvezivati svakog punoljetnog muškarca na temeljnu vojnu izobrazbu nema nimalo više smisla nego ih obučavati sve za policajca, učitelja ili kardiokirurga”, zaključuje Marković.