Državni tajnik laže u Saboru o obveznom vojnom roku, spomenuo i služenje žena

U srijedu se u Hrvatskom saboru raspravljalo o godišnjem izvješću Vlade za obranu. Zastupnici su se pritom dotaknuli obveznog vojnog roka koje Ministarstvo obrane već dugo najavljuje, kao i pitanja potencijalnog uvođenja obveze za žene. Predstavljajući Vladu kao podnositelja izvješća, državni tajnik u Ministarstvu obrane Branko Hrg iskoristio je priliku da iznese neistine te obmane javnost o vojnoj obvezi.

Laž: Temeljno vojno osposobljavanje ne znači da će istog trenutka netko ući u vojsku

Istina: Prema Zakonu o obrani i Zakonu o službi u Oružanim snagama RH, ročnici i osobe na dragovoljnom vojnom osposobljavanju su vojne osobe te čine dio mirnodopskog sastava Oružanih snaga. Moguće je da je Hrg pod “ulaskom u vojsku” mislio isključivo na djelatne vojne osobe (profesionalce), ali takvom formulacijom dovodi javnost u zabludu. Ročnici su pripadnici Oružanih snaga te se na njih odnose svi propisi o vojnostegovnoj i drugoj odgovornosti vojnih osoba.

Laž: Služenje obveznog vojnog roka za žene bi se moralo Ustavom rješavati

Istina: Ustav je potpuno agnostičan po pitanju spola vojnih obveznika – ona je dužnost svih za to sposobnih državljana. Na zakonodavca je da uredi sadržaj i način izvršavanja vojne obveze, a zakonom je propisano da su vojni obveznici ne samo svi muškarci između 18 i 55 godina, nego i sve žene između 18 i 50 godina. Međutim, zakonom je propisano da se sastavni dijelovi vojne obveze (poput vojnog roka, uvođenja u vojnu evidenciju i sl.) odnose na sve muškarce, a samo na one žene koje su pristupile dragovoljnom vojnom osposobljavanju.

Žene služe u Oružanim snagama dragovoljno kao ročnice, razvrstane pričuvnice, ugovorne pričuvnice i djelatne vojne osobe, čime dokazuju da su sposobne služiti domovini i izvršavati sve sastavnice vojne obveze, jednako kao i muškarci. S obzirom da je Ustavom propisano da su svi građani pred zakonom jednaki, potpuno je jasno ne samo da se eventualno uvođenje obveze za žene ne tiče Ustava, nego i da bi uvođenje obveze bilo kojoj skupini građana na temelju njihovog spola bilo protivno Ustavu.

Obvezni vojni rok ne treba nikome uvoditi, ali ako zakonodavac zahtijeva upućivanje vojnih obveznika na zdravstvene i druge preglede radi određivanja sposobnosti za vojnu službu (novačka obveza) i potom na temeljno vojno osposobljavanje (obveza služenja vojnog roka), onda se svi sposobni muškarci i žene moraju uputiti (što dakako ne podrazumijeva da će svi i biti ocjenjeni sposobnim za vojnu službu).

Scroll to Top