Anušić u fokusu izvješća Visokom povjereniku UN-a za ljudska prava zbog spornih najava o vojnom roku

Centar za ekonomsko obrazovanje podnio je izvješće Visokom povjereniku Ujedinjenih naroda za ljudska prava u sklopu 4. ciklusa Univerzalnog periodičnog pregleda (UPR).

Riječ je o jedinstvenom mehanizmu u kojem, uz važnu ulogu Vijeća za ljudska prava UN-a, države članice upućuju preporuke jedne drugima te imaju priliku pokazati što su poduzele za poboljšanje zaštite ljudskih prava na nacionalnoj razini. Do utorka su se prihvaćali i podnesci drugih relevantnih dionika, o kojima Visoki povjerenik priprema sažetak koji će potom biti upućen Radnoj skupini UPR-a. O Hrvatskoj će se raspravljati u studenom ove godine.

Sporan model vojnog roka

U izvješću se izražava zabrinutost zbog najava ministra obrane Ivana Anušića u vezi ponovnog uvođenja obveznog vojnog roka, te ističe kako bi najavljeni model kršio ljudska prava.

Prvi dio izvješća upozorava kako bi “demotiviranje” civilne službe nerazmjerno duljim trajanjem te izostankom novčanih i nenovčanih beneficija predviđenih za vojno služenje dovelo do diskriminacije prigovarača savjesti. Upravo je Hrvatska u prošlom ciklusu UPR-a dala preporuku Finskoj da poduzme mjere kako bi osigurala da alternative vojnoj službi nisu kažnjavajuće niti diskriminatorne po svojoj naravi ili trajanju.

Izvješće se osvrnulo i na izjavu ministra Anušića da bi u slučaju opće mobilizacije prisilio prigovarače savjesti da grade bunkere i kopaju rovove na prvoj crti pod paljbom. Istaknuto je da bi time očito došlo do povrede prava na slobodu savjesti, budući da je sukladno Međunarodnom paktu o građanskim i političkim pravima zabranjeno obvezati prigovarače savjesti na službu koja nije istinski civilne prirode, izvan vojne sfere i odvojena od vojne komande.

Zabrinjavajuće očitovanje MORH-a

Drugi dio izvješća se odnosi na povredu prava na jednakost pred zakonom, budući da bi se obveza služenja vojnog roka odnosila isključivo na građane jednog spola.

Time se ne samo očito diskriminira muškarce ograničavajući njihovu slobodu i nametanjem obveze na temelju njihovog spola, nego i omalovažava doprinos žena u obrani Republike Hrvatske. Oružane snage tako šalju jasnu poruku da preferiraju muškarce u svojim redovima, dok se žene, ako eto baš žele, mogu dragovoljno javiti – što bi značilo da je njihova služba zapravo suvišna i nepotrebna.

Također je navedeno šokantno očitovanje MORH-a Ustavnom sudu iz 2023. povodom prijedloga za ocjenu ustavnosti Zakona o obrani, u kojemu piše da se ustavne odredbe o ravnopravnosti spolova “ne mogu tumačiti izvan određenog društvenog konteksta, postavljenih ciljeva i realnih činitelja bitnih za ostvarenje tih ciljeva unutar određene sfere društvenog života.” Upravo ovakva relativizacija služila je, i još uvijek služi nekim zemljama, kao podloga za nametanje muškog skrbništva nad ženama, uskraćivanje biračkog prava, mogućnosti obnašanja javnih dužnosti, zapošljavanja itd.

Centar za ekonomsko obrazovanje osnovan je 2022. radi promicanja slobodnog tržišta i građanskih sloboda. Osim zbog diskriminatornog modela, protivi se obveznom vojnom roku i na temelju nepovoljne ekonomike budući da bi adekvatno financirana dragovoljna pričuva ostvarila iste ciljeve Oružanih snaga uz manji ukupni trošak.

Prije nego odeš…

Financiramo se isključivo donacijama privatnih osoba. Tvoja pomoć nam omogućuje da činimo više. Hvala!

Scroll to Top